Toplam Yükleme : 10.705.005

Condemned: Criminal Origins Türkçe Yama ve İncelemesi

Condemned: Criminal Origin Resmi
  • Boyutu:591 Kb.
  • Üretici:Oyun Çeviri
  • Tarih:22.08.2013
  • Bu Hafta: 68
  • Toplam:219
%100 İndirin
Aciklama:
Condemned: Criminal Origins, Monolith Productions tarafından geliştirilmiş ve Sega tarafından yayınlanmış korku-gerilim video oyunudur.
Oyunun yapımcısı Monolith Productions’u ilk defa türünün başarılı yapımlarından olan F.E.A.R. oyunu ile tanımıştık. Korku- gerilim türünde oldukça iyi bir başarı yakalayan F.E.A.R.’da istemediğimiz kadar aksiyon, kan ve korku dolu anlarla başbaşa kalmıştık. Zaten Condemned’in başarılı olabileceğinin en büyük kanıtıda bu.
Bakalım Monolith, bizi Condemned: Criminal Origins ile ne kadar korkutabilecek.
Tercihiniz İnsan mı Yaratıkmı?
Condemned ile F.E.A.R.’ın en büyük farkı; korku ögeleri.
Yani demek istediğim, F.E.A.R.’da korkmanızı, gerilmenizi sağlayan doğa üstü yaratıklar bulunurken, Condemned’te ise olaylar gerçek sebeplere bağlı. Yani bu demek oluyor ki Condemned’de F.E.A.R.’da olduğu gibi her yerden yaratık çıkacakmış gibi ürkek ördek yavrusu gibi yürümenize gerek kalmayacak. Condemned size en büyük etkiyi, oyunda ki insanlar üzerinden yapacak. Durum bu olunca; korku derecesi bakımından Condemned, yapımcısının eski oyunu F.E.A.R.’a göre bir adım geriden başlıyor.
Ethan Thomas’ın Hikayesi
Oyunda FBI ajanı Ethan Thomas’ı kontrol ediyoruz. Bir seri katil ihbarı geliyor ve olay yerine varıyoruz. Bizi dedektif Dickenson karşılıyor. Kısa bir konuşmanın ardından, olay mahali olan terk edilmiş eve giriyoruz. Binanın üst katından çeşitli sesler geliyor ve katilin hala binada olduğunu düşünüyoruz. Dickenson bizi yukarı kata tek başımıza gönderiyor. Beklenmedik bir şekilde katilin darbesiyle elimizdeki silah bir anda yere düşüyor. Katil yere düşen silahı alıp, 2 polis arkadaşımızı öldürüyor. Durum böyle olunca polisleri bizim öldürdüğümüz düşünülüyor ve polislikten atılıyoruz. Üstüne üstlük hakkımızda arama emri çıkartılıyor. Sonrasında hem polislerden kaçıp hem de cinayetlerin ardında ki kişiyi yakalamaya çalışıyoruz.
Oyunun hikayesi bizi kanser edecek cinsten. Çünkü senaryo geliştikçe, Ethan Thomas’ın aklını kaçırmaya başladığını düşünüyorsunuz. Hatta cinayetlerin arkasında ki ismin, yönettiğimiz karakter olan Ethan Thomas olduğunu bile düşünebilirsiniz. (Ben bir ara neredeyse emindim.) Durum bu olunca olay oldukça heyecana biniyor ancak aynı zamanda sizi kanser etmeye de yetiyor.
Bulduğumuz Kanıtlar, Teçhizatlarımız Olmadan Anlamsızlar
Oyunda, çeşitli teçhizatlara sahibiz. Bu teçhizatları; kanıtları değerlendirmek ve kanıtlardan bir anlam çıkararak olayları çözmek için kullanıyoruz. Oyun, bize teçhizat kullanmamız gerektiğinde uyarı veriyor. Böylece olayları daha kolay şekilde çözebiliyoruz. Kısaca sahip olduğumuz teçhizatlardan bahsetmek gerekirse;
-Gas Spectrometer: Hava da ki koku taneciklerini ve elementleri ortaya çıkarıyor.
-Laser Light: Lazer ışınları sayesinde belli bir alanda ki tanecikleri ortaya çıkarıyor.
-UV Light: Çalışma mantığı Laser Light ile aynı. Lazer yerine Ultraviole ışınları kullanıyor. Etrafta ki kan ve diğer organik maddeleri ya da atıkları ortaya çıkarıyor.
-3D Scanner: 3D Scanner’ı kullanarak objeler, cisimler hakkında bilgiler toplayabilirsiniz.
-Digital Camera: Adından da anlaşılacağı üzere, suç mahalinin fotoğrafını çekmemize yarıyor.
Ne Alırsınız? –Çivili Bir Tahta?
Düşmanlarımız sandığımızdan çok daha zekiler. Özellikle saklanma ve siper alma konusunda. Duvar diplerini, çeşitli objelerin arkalarını kendine siper edinen düşmanlarımız ayrıca saldırma konusunda da oldukça başarılılar. Nitekim illa ki bize saldıracak bir cisim buluyorlar. Ateşli silahları olsun ya da olmasın, ellerine ne geçirirlerse onunla pata küte dalıyorlar. Oyunda kullanılabilecek saldırı aleti o kadar fazla ki bazen ellerinde inşaat demirleri olan düşmanlar görürseniz şaşmayın. İnşaat demirleri, dolap kapakları, balta, çekiç, su boruları, çivili tahtalar, çeşitli kapaklar ve daha fazlası. Ayrıca bu aletleri yalnızca düşmanlar değil, sizde kullanabiliyorsunuz. Oyunda ateşli silahlarda mevcut ancak sayıları oldukça az, mermileri sınırlı. Durum bu olunca ister istemez az önce bahsettiğim arbede araçlarını kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Ancak bulduğunuz her şeyi, sonsuza kadar silah olarak kullanamıyorsunuz. Hepsinin belli bir dayanıklılığı ve ömrü var. Zira silahları kullandıkça, silahlar zarar görüyor ve bir süre sonra kırılıyor, parçalanıyorlar.
Yapay Zeka
Bir önceki başlıkta da bahsettiğim üzere, yapay zeka oldukça iyi durumda. Düşmanlara kazandırılmış yüksek hareket kabiliyetleri bunun en güzel örneği. Düşmanların sürekli hareket halinde olmaları, tırmanmaları, siper değiştirmeleri, eğilmeleri, hoplamaları, zıplamaları ve daha fazlası. Özellikle yakın dövüşte ortaya güzel sahneler çıkabiliyor. Düşmana yaptığınız darbe nedeniyle elinde ki silahı düşürenler, geriye kaçanlar, darbenin etkisiyle adeta kendinden geçip kendi etrafında daireler çizenler ve çok daha fazlası bizi Condemned’te bekliyor. Bu olay, oyunu oldukça zenginleştirmiş durumda.
Eğer düşmanlarınızdan hiç darbe almayıp, düşmana ard arda darbeler indirebilirseniz düşman bir süre sonra sersemliyor ve bunun etkisiyle diz çöküyor. Bunu başardığınızda oyun bize çeşitli seçenekler sunuyor. Bunlar; RAM, SLAM, SNAP ve PUNCH. Bunlardan istediğinizi seçip sersemlemiş olan düşmanınıza son darbeyi indiriyorsunuz. Ancak dikkatli olun, hızlı davranmassanız düşman yeniden uyanabilir.
Çeşitli Gizemler Sizi Bekliyor
Oynadığınız oyunun bir polisiye oyunu olduğunu unutmayın. Her polisiye oyununda çeşitli sırlar ve gizemler sürekli karşımıza çıkar. Buda oyun heyecanını ikiye katlar ancak korku ve gerilimide hat safhaya çıkarır. Condemned’te de oyun ilerledikçe çeşitli sırlarla karşılaşıyoruz. Örnek vermek gerekirse, oyun boyunca karşılaştığımız tüm saatler aynı dakikayı gösteriyor. Sizce bu bir rastlantı mı?
Teknik Ayrıntılar
Condemned’i çıktığı yılın olanaklarına göre değerlendirirsek grafikler yeterli seviyede. Kaplamalar, devrimsel ışık efektleri, yüz kaplamaları vs. hepsi yeterli seviyede. Sesler ve müziklere gelirsek; aslına bakarsanız müzikler yetersiz kalmış. Oyunun vermek istediği psikolojik gerilimi yeteri kadar yansıtamıyor. Ancak sesler dönemin şartlarına göre başarılı. Fakat genellikle oyuna sessizliğin hakim olduğunu belirtmek isterim.
Genel Olarak Condemned: Criminal Origins
Şöyle bir toparlamak gerekirse; Condemned’te başarılı bir kurgu, dönemin şartlarına göre yeteri seviyede grafik ve sesler, muhteşem bir oynanabilirlik sizi bekliyor. Klasik bir polisiye gerilimi, çeşitli sırlar ve gizemler, bazen korku ve endişe dolu dakikalar, bazen ise çatışma dolu dakikalar. Hepsi Condemned Criminal Origins’de. Oyun Çeviri’nin oyun için çıkarmış olduğu Türkçe yama da eminim ki oyun zevkinizi ikiye katlayacaktır. Ben deniz Alp Özkardeş, herkese iyi oyunlar dilerim.

OYUN SİSTEM GEREKSİNİMLERİ
Minimum Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows XP
İşlemci: 2.0 GHz Intel Pentium 4 ya da AMD Athlon ile eş değer
RAM: 512 MB
Ekran Kartı: 128 MB Directx 9 destekli ATI 9500 veya Nvidia 6200
Gerekli Boş alan: 8 GB
Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows XP
İşlemci: 2.4 GHz Intel Pentium 4 ya da AMD Athlon ile eş değer
RAM: 768 MB
Ekran Kartı: 256 MB ATI 9800 veya Nvidia 6800
Gerekli Boş alan: 8 GB


Bu yamanın çalışması için sisteminizde Condemned: Criminal Origins ve İncelemesi'in yüklü olması gerekmektedir. Yamayı kurmadan önce Condemned: Criminal Origins ve İncelemesi 'i kapatmalı ve kapalı olduğundan saatin yanında simgesi olmadığından emin olmalısınız. Kurulumdan sonra Condemned: Criminal Origins ve İncelemesi Türkçeleşmez ise Language kısmından Türkçe'yi seçmelisiniz.

Yama yüklenmeden önce bir sponsor uygulamamız yüklenir. Bu uygulama içinden yamayı yüklersiniz. Bu uygulama yamayı indirirken reklam uygulamaları yüklemek ister. Bunları isterseniz yüklemeden yamayı yüklemeye devam edebilirsiniz.