Yandex
e
sv

Apple yapay zeka da geri mi kaldı

Apple-yapay-zeka
avatar

emerev

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple bir süre önce yılın üçüncü çeyreğine dair finansal raporlarını yayınladı.

Bu kapsam da CEO Tim Cook dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Apple‘ın yıllardır yapay zeka ile ilgili yıllardır çalışmalarını sürdüğü ve bu konuda ciddi yatırımlar yaptığını gösterdi.Apple-yapay-zeka

apple-yapay-zeka

Apple yapay zeka da geri mi kaldı ?

 

Apple CEO‘su Tim Cook şirketinin üçüncü çeyreğe ilişkin kazançlarını açıklamanın yanında, yapay zeka konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Görünüşe göre Apple yıllardır yapay zekaya yatırım yapıyor. Ancak ilginçtir ki herhangi bir örnek veya uygulama henüz ortaya çıkmadı.

Applegtp2

Applegtp2

Apple geride mi kaldı?

Bilindiği üzere OPENAI tarafından geliştirilen ChatGPT dünyayı kasıp kavuruyor. IOS ve Android‘e uygulama olarak ta çıkan Chat GPT yoğun ilgi görüyor.  Bunun dışında Microsoft ve Google sırasıyla Bing ve Bard adlı kendi versiyonları üzerinde çalışmalar yapıyorlar.

Microsoft hali hazırda Bing AI‘yi aktif bir şekilde herkesin kullanımına açtı. Hatta şirket yapay zekayı tüm hizmetlerine entegre etmeye çalışıyor.  Dolayısıyla uzmanlar bu konuda Apple‘ın geri de kaldığını belirtiyor.

Bununla birlikte Tim Cook Apple‘ın insanların hayatını zenginleştirmek için yapay zeka teknolojilerini ürünlerine entegre etmenin yollarını aradığını söylüyor. Tim Cook, bir süredir söylentileri dolanan Apple GPT hakkında bir şey söylemedi ancak yapay zekanın gelecekteki ürünlerde nasıl kullanılabileceğine ilişkin görüşünü açıkladı:

“Üretken yapay zeka da dahil olmak üzere çok çeşitli yapay zeka teknolojileri üzerinde yıllardır araştırma yapıyoruz. İnsanların yaşamlarını zenginleştirmeye yardımcı olmak için yatırım yapmaya, yenilikler yapmaya ve ürünlerimizi bu teknolojilerle sorumlu bir şekilde geliştirmeye devam edeceğiz. Açıkçası, çok fazla yatırım yapıyoruz ve bu, baktığınız Ar-Ge harcamalarında da görülüyor.”

Applegpt

Applegpt

Yapay zekaya yıllardır yatırım yapılıyor.

Tim Cook’un üretken yapay zeka konusundaki hedefi anlaşılmış olabilir, ancak bu teknolojinin Siri ile entegre edilip edilmeyeceği ya da resmi olarak Apple GPT olarak adlandırılabilecek yeni bir sohbet robotu alıp almayacağımız hala belirsizliğini koruyor.

Cook ayrıca yatırımlara da değindi: “Yapay zeka ve makine öğrenimini temel çekirdek teknolojiler olarak görüyoruz. Ve neredeyse ürettiğimiz her ürünün içine yerleştirilmiş durumdalar. Araştırma bazında, üretken yapay zeka da dahil olmak üzere yapay zeka ve makine öğrenimi üzerine yıllardır yatırım yapıyoruz.”

Apple kullanıcıları şuan için mevcut Siri uygulamasını Chat GPT desteği ile geliştiriyor. Apple yapay zeka konusunda daha fazla geride kalması bu şirketin geleceği hakkında ciddi sorunlar doğurabileceği görüşü hakim

Siz ne diyorsunuz? Yakın bir zamanda Apple GPT karşımıza çıkar mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar da paylaşabilirsiniz.

 

Kaynakça :

https://www.reuters.com/technology/apple-profit-tops-wall-street-targets-strong-services-counter-weaker-iphone-2023-08-03/

https://www.cnbc.com/2023/08/03/apple-earnings-live-updates.html

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478