Yandex
e
sv

Yapay Zeka Tehlikesi 2023

Yapayzekatehlikesi
avatar

emerev

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yapay zeka tehlikesi 2023 8

YAPAY ZEKA TEHLİKESİ

Son günler de yapay zeka ile ilgili çalışmalar hız kazandı. Teknoloji meraklıları bu konu da çok heyecanlı olsa da bir korku içten içe insanlığı sorgulamaya sevk ediyor.

Yıllarca Hollywood filmlerinden alışkın olduğumuz “robotların dünyayı ele geçirmesi” konusu şimdilik çok zor gibi görünse de yapay zekaya karşı dikkatli olmamız ve özellikle veri gizliliğine daha fazla dikkat etmemiz gerçeğini ortaya çıkardı.

Bazı uzmanlar artık internete yüklediğimiz fotoğraflarımızın bile bizim ve ailemiz için ne türde risk taşıdığını anlatmaya başladı.
Artık izlediğimiz bir videonun, ses dosyasının yada bir görselin gerçek olduğunu anlamak ise neredeyse imkansızlaştı.

İnternette çok sayıda gerçeğinden ayırt edilemeyen ses, video ve görüntü mevcut. Bunlar yapay zeka araçları ile çok kolay bir şekilde hazırlanabiliyor ve bunun için hiçbir yazılım bilgisine ihtiyaç yok.

 

Yapay zeka tehlikesi 2023 10

 

 

Geçtiğimiz günlerde ise ateist olduğu bilinen Celal Şengör’e yapay zeka ile ilahi söyletilmesi üzerine Celal Şengör’ün dava açtığı konusu gündeme düştü.

Çok sayıda uluslararası güvenlik uzmanı yapay zekanın kötü niyetle kullanıldığında oluşturabileceği tehlikeler hakkında rapor yayınladı.
BBC Türkçe’nin haberine göre 100 sayfalık raporda, yapay zekayı tasarlayanlar, teknolojinin kötüye kullanımını engellemek için daha fazla çaba sarf etmeleri gerekiyor.

Ancak bilindiği üzere yapay zeka araçlarını ülkelerin kendi çıkarlarına göre şekillendireceği, istihbarat servisleri tarafından kullanılacağı bir gerçek.

Yapay zeka tehlikesi 2023 12

Yapay zeka dendiğin de akla ilk gelen Chat GPT ye “tehlikeli misin” sorusunu yönelttiğimiz de şu şekilde cevap veriyor;

“Hayır, ben bir yapay zeka dil modeliyim ve doğrudan fiziksel bir varlık değilim, dolayısıyla tehlikeli değilim. Benim amacım size bilgi sağlamak, sorularınıza yanıtlar vermek ve yardımcı olmaktır. Ancak, kullanıcıların benimle paylaştığı bilgilerin gizliliğini korumak ve etik kullanımı teşvik etmek için dikkatli olmak önemlidir. Her teknoloji gibi, benim de etik kurallara ve güvenlik önlemlerine uygun şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle, ben ve benzeri yapay zeka sistemleri, geliştirici ve kullanıcılar tarafından sorumlu bir şekilde yönetilmelidir.”

Peki siz ne düşünüyorsunuz?
Chat GPT bu konuda haklı mı?
Düşüncelerinizi yorumlar da paylaşabilirsiniz.

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478