Türkçe GTA 6 Kampanyasını Destekliyoruz... - Türkçe Yama Arşivi
e
sv

Türkçe GTA 6 Kampanyasını destekliyoruz…

gta6-turkce-olsun-kampanyasi-yen
avatar

emerev

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

GTA 6 için yeniden gündem olan “GTA 6 Türkçe olsun” kampanyasını Turkceyama.com olarak destekliyoruz.

Turkceyama.com olarak yazılımların ve oyunların Türkçe olarak kullanılması amacıyla 2001 yılında çıkmış olduğumuz bu yolda artık sesimizi tüm oyun ve yazılım firmalarının duymalarını ve Türkçe dil desteğini taleplerimizi dikkate almalarını istiyoruz.

GTA 6, oyun dünyasının merakla beklediği bir yapım. Ancak Türk oyunseverler için yıllardır kanayan bir yara olan Türkçeleştirme konusu, bir kez daha gündeme geldi. Bazı oyun şirketleri, Türkiye’den çok daha küçük nüfusa sahip ülkelerde bile az konuşulan dillere destek verirken, Türkçeye nedenini anlayamadığımız şekilde destek vermiyor. Bu durum, GTA 6 öncesinde bir kez daha patlak verdi ve Türk oyuncular, oyuna Türkçe dil desteği getirilmesi için kampanya başlattı ve biz de Turkceyama.com olarak bu kampanyaya destekliyoruz.

Kampanyanın Kökeni ve Büyümesi

30 Mart tarihinde Konsolum X tarafından başlatılan kampanya, popüler oyun içerik üreticisi ve Phew Phew Games’in kurucusu Enis Kirazoğlu ile League of Legends, Valorant, Fortnite gibi pek çok popüler yapının Türkçeleştirilmesinin arkasındaki şirket olan Locpick’in kurucu ortağı Ali Barutçuoğlu’nun paylaşımlarıyla büyüdü. İlk paylaşımdan yaklaşık 1 hafta sonra popüler isimlerin desteğiyle kampanya, an itibarıyla 1 milyon görüntülenmeye yaklaşmış durumda.

Rockstar’ın Potansiyeli Fark Etmesi

Bu kampanyanın Rockstar için herhangi bir bağlayıcılığı yok. GTA 6’da Türkçe seslendirme ya da alt yazı seçeneği olup olmayacağı, yine Rockstar ve Take-Two’daki birkaç yöneticinin kararına bağlı olacak. Ancak böyle kampanyalar, gerçekten Rockstar’ın dikkatini çekebilirse yöneticilerin kulağına su kaçırmaya yarayabilir.

Türkiye’nin Oyun Pazarı ve Yerelleştirme İhtiyacı

Bilmeyenler için hatırlatalım; Tesla, Türkiye’de çok fazla otomobil satabileceğini düşünmüyordu. Ancak satışlar başladıktan sonra umduğundan çok daha fazla talep geldiği için Türkiye bölümüne ek personel almaya başlamıştı. Aynı şekilde, Türkiye’deki oyun pazarı da oldukça güçlü. PC versiyonu Türkiye’de birçok ülkeye göre daha fazla satılacak olan GTA 6’nın Türkçe altyazılı olması, satışları beklenenden daha da artırabilir.


Kampanya için ilk tweet şu şekildeydi:

Sevgili Rockstar Games, GTA 6’yı çok merak ediyoruz ve bu oyuna Türkçe dil desteğine yer vereceğinizi canı gönülden umuyoruz.
Bunun için her türlü desteği vermeye hazırız, bizi yarı yolda bırakmayacağınıza yürekten inanıyoruz.

Rockstar Games’in geliştirdiği, büyük bir ilgiyle beklediğimiz yeni oyunları GTA 6’da Türkçe dil desteğini görmek istiyoruz. Bunun için de bu etkileşimi başlatıyoruz.
Destek olmak için yapmanız gerekenler:
Öncelikle belirtmeliyim ki, bu etkinlik herhangi bir maddi amaç gütmüyor. Hem Instagram hem de Twitter’da para kazanma özelliğini kapattım.
Destek vermek için tek yapmanız gereken yorum bırakmak ve Rockstar Games’in sosyal medya hesaplarını etiketlemek. Lütfen spam olarak yapmayalım, en fazla 2 kez katılım göstermek ve arkadaşlarınızı etiketlemek yeterli olacaktır. RT ve FAV yaparak da destek sağlayabilirsiniz.
Ayrıca aynı mesajı Instagram’da daha detaylı bir şekilde Konsolum kullanıcı adlı hesabımızdan da paylaşıyoruz, lütfen oradan da katılım sağlayın.


Enis Kirazoğlu’nun paylaşımı ise şu şekildeydi:

Sevgili Rockstar,
GTA 6 için kutlarım. Harika bir iş çıkaracağınızı biliyoruz! Ancak bir Türk oyuncu olarak lütfen oyununuza Türkçe altyazı eklemeyi de düşünün. Özellikle PC versiyonu Türkiye’de birçok ülkeye göre çok daha fazla satılacak. Türkiye’deki oyun pazarını nasıl değerlendirdiğinizden emin değilim. Ama Türkiye, özellikle bilgisayar oyunlarında çok güçlü. Size garanti ederim, eğer GTA 6, Türkçe altyazılı olursa piyasaya çıktığında satışlar beklentilerinizin üzerinde olacaktır. Burada bu işi hakkıyla yapabilecek çok kaliteli yerelleştirme firmalarımız var. Eminim size her konuda destek olmaya hazırdırlar. Umarım sesimizi duyarsınız.


Ali Barutçuoğlu’nun kampanyaya destek mesajı ise şu şekildeydi:

Nüfusun büyük bir kısmının akıcı olarak konuştuğu tek dil olduğu için Türkçe yerelleştirmesi, ülkemizde satışları inanılmaz derecede etkiliyor. Şirketim Locpick, bazı verileri paylaşmaktan ve GTA6 ‘nın yerelleştirilmesine yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

“GTA 6 Türkçe Olsun” kampanyası hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478

Bu da ilginizi çekebilir