Disney Plus Atatürk dizisini yayından kaldırdı

Disney Plus Atatürk dizisini yayından kaldırdı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
  • Ana Sayfa
  • Disney Plus Atatürk dizisini yayından kaldırdı
Disneyplusataturk

Disney Plus Atatürk dizisini yayından kaldırdı

Disney Plus tarafından orijinal dizi olarak hazırlanan Atatürk dizisinin Ermeni lobisi baskısı nedeniyle platformda yayınlanmayacağı iddia edildi. RTÜK, konu hakkında inceleme başlattı.

ABD dışındaki ülkelerde yerel projelerini iptal eden Disney Plus’ın beklenen orijinal yapımı “Atatürk” dizisi konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Ermeni lobisinin ABD’de Disney’e yoğun baskılar uyguladığı ve bu baskılara Disney’ın boyun eğerek Atatürk dizisini Disney Plus’ta yayınlamayacağı iddia edildi. Sosyal medyada büyük tepkilere yol açan bu konu hakkında RTÜK inceleme başlattı.

Geçtiğimiz günler de RTÜK tarafından ceza kesilen Disney Plus yeni uygulaması ile tüm gözleri ve tepkileri üstüne çekti.

Disney+

RTÜK tarafından Disney Plus’a inceleme başlatıldı.

Geçtiğimiz gün Birsen Altuntaş, Atatürk dizisinin mülkiyet haklarının The Walt Disney Company çatısı altında faaliyet gösteren FOX TV’ye verildiğini ve dizinin 29 Ekim’de yayınlanacağını söyledi. Yine geçtiğimiz gün ABD’deki radikal Ermeni topluluğu bu kararı zafer olarak kutlamaya başladı. Sosyal medyada Türk kullanıcılar bu karara tepkilerini güçlü bir şekilde verirken Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, yerli içerik “Atatürk” dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığı belirtilen Disney Plus’a inceleme başlatıldığını aktardı.

Disneyplusataturk

Disneyplusataturk

Şahin şu ifadeleri kullandı:

Disney +” isimli dijital medya hizmet sağlayıcının yerli içerik olan “Atatürk” dizisini platformunda yayınlamama kararı aldığına dair kamuoyuna yansıyan bilgilerden hareketle kuruluşun savunmasının alınmasına ve inceleme başlatılmasına karar verilmiştir.

Türkiye Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk en önemli toplumsal değerimizdir.

Basına yansıyan Ermeni lobisi müdahalesi iddiaları titizlikle araştırılmaktadır.

Kamuoyuna saygılarımla duyuruyorum.”

Disney Plus Türkiye

Disney Plus Türkiye

Abonelik iptalleri kampanyası başlatılıyor.

RTÜK’ün başlattığı incelemenin sonucunu tahmin etmek zor olsa da Disney’in bugün içerisinde Atatürk dizisi hakkında bir açıklama yapması bekleniyor. Çoğu kullanıcı ise Disney Plus aboneliğini iptal etmiş veya iptal etmeyi düşünüyor. Disney’in yapacağı açıklama esasında platformun Türkiye’deki geleceği için de oldukça belirleyici olacak gibi duruyor.

Başta Disney Plus için içerik üreten Türk sanatçılar olmak üzere sanat camiasından konu ile ilgili sert tepkilerin gelmemesi ise şaşkınlığa neden oldu.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Dizinin yayınlanmaması durumunda aboneliklerinizi iptal edecek misiniz?
Görüşlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Disney Plus Atatürk dizisini yayından kaldırdı YAPILAN YORUMLAR