Yandex
e
sv

RTÜK 5 Dijital Platforma Ceza Yağdırdı

Kumanda
avatar

emerev

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (Rtük) Dijital Platformlarda artış gösteren eşcinsel eğilimler ile alakalı platformlara ceza yağdırdı.  Netflix, Disney + ve Prime Video hakkında raporlar oluşturuldu.

Netflix için 2 Ayrı Rapor Hazırlandı

Eşcinselliği tüm film ve dizilerine yaymış durumda olan Netflix için iki ayrı rapor hazırlandı. İlk rapor “Anne” isimli yapıma geldi.

Raporda “Filmde cinsiyetin, cinselliğin ve ilişkilerin sınırlarının tanınmaması, cinsiyet temelli alternatif ideal bir dünya kurgulanması, evrensel aile formunun değiştirilmesi, yoğun müstehcenlik içeren sahnelerin detaylı bir şekilde gösterilmesi ve tüm bunların normalleştirilmesi ve hatta ‘sağlıklı’ olarak tanımlanması ailenin korunması ilkesine aykırı olarak değerlendirilmiştir” ifadelerinin ön plana çıktığı görüldü.

Oluşturulan rapordaki tespitleri onaylayan RTÜK, yayıncı platform hakkında üst sınırdan ceza kesilmesi gerektiğine karar verdi.

İkinci rapor ise “Elite” isimli yapıma geldi. Üst Kurul, ilgili içeriği yayınlayan Netflix’in 6112 sayılı Kanun’da geçen “Yayın hizmetleri, Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmü ihlal ettiğine karar verdi.

 

Dijital platformlar

Dijital platformlar

 

Disney+’da Rtük Radarında

Disney +’da yayınlanan “Love, Victor” dizisinin 2. Sezonunda yayınlanan “Seks Kabini” isimli 4. bölümündeki sahneler için “toplumu rahatsız edici ve ahlaka aykırı davranışlar” içerdiği yönünde rapor hazırlandı. Hazırlanan raporu müzakere eden RTÜK, Üst Kurul Uzmanlarının görüşlerini yerinde bularak üst sınırdan idari para cezası kararı verdi.

Dijitaltv

Dijitaltv

Amazon Prime Video Raporu

Amazon Prime Video’da yayınlanan “Modern Love” isimli yapımı için hazırlanan raporda ise “Toplumun manevi değerlerine ve ailenin korunması ilkesine aykırı” olduğu kanaatine varan RTÜK, yayıncıya üst sınırdan idari para cezası uyguladı.

Mubi Hakkında da 2 Rapor Hazırlandı

Mubi platformunda yer alan “Ateşli Oda” adlı film de rapora konu oldu.

Her iki filmdeki ilişkilerin ve sahnelerin yayıncılık ilkelerine aykırı olduğu tespit edildi. Toplantıda, Yasa’da geçen “Yayın hizmetleri, toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” hükmünü ihlal eden yapımlar için üst sınırdan idari para cezası kararı aldı.

Blu TV Hakkında da Rapor Hazırlandı

Üst Kurul, Blu TV’nin “The Book Of Queer” isimli dizisi ile beIN MOVIES STARS’da yayınlanan “Lost Highway” isimli yabancı filmin de “6112 sayılı Yasa’da sıralanan yayıncılık ilkelerini ihlal ettiği” kanaatiyle söz konusu yapımlar dolayısıyla üst sınırdan idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Mesut Süre ile ile RABARBA’da Listede

Üst Kurul’un gündemindeki son dosya Virgin Radyo raporuydu. “Mesut Süre ile Rabarba” isimli programda, çocukların dinleyebileceği zaman diliminde gayri ahlaki konuşmalar içeren ifadeler Virgin Radyo’ya müeyyide getirdi.

Cinsellik ve müstehcenlik üzerine yapılan konuşmaları yayıncılık ilkelerine aykırı bulan RTÜK, yayıncı kuruluşa üst sınırdan idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Dijitalplatformlar

Dijitalplatformlar

TOPLANTI DÜZENLENECEK

Verilen kararların dışında RTÜK, Türk aile yapısı, milli manevi değerler, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü gibi hassas konularla alakalı yayın politikaları noktasında dijital internet platformu yayıncılarıyla Eylül ayında kapsamlı bir toplantı düzenlenmesi maksadıyla yayıncıların Ankara’ya çağırılmasına karar verdi.

RTÜK tarafından kesilen cezalara bakılırsa LGBT başta olmak üzere toplumsal değerleri hiçe sayan yayıncılarla bir mücadeleye girdiği görünüyor. Bu tarz platformlarda ve özellikle Netflix’te eşcinselliğin olmadığı neredeyse hiçbir yapım kalmadığı bir gerçek. Ayrıca konuyu beğenseler dahi eşcinsellik olmayan içeriklere mesafeli olduğu biliniyorken sizce bu yaptırımlar bir yarar sağlar mı?

Siz RTÜK tarafından verilen cezalar için ne düşünüyorsunuz? Geç kalınmış karar mı? Haklı mı? Fazla mı? Yoksa gereksiz mi buluyorsunuz.
Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478