Yandex
e
sv

ABD TikTok’u Yasaklıyor

Abd, tiktok'u yasaklıyor
avatar

emerev

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünya genelinde yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip olan TikTok, uzun bir süredir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükûmetinin yakın ilgisi altında bulunuyor. ABD’li yetkililere göre, platformun Çin hükûmetiyle olan potansiyel bağlantıları ve kullanıcı verilerinin Çin’e sızdırılma endişeleri, tartışmaların odağını oluşturuyor. Bu nedenle, birçok eyalette kamu görevlilerine devletin verdiği telefonlarda TikTok kullanımı yasaklanmış durumda. Son gelen bilgilere göre, bu yasaklama kapsamının genişlemesi bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi, TikTok’a ilişkin önemli bir gelişmeye ev sahipliği yaptı. Enerji ve Ticaret Komitesi, TikTok’u ülke genelinde yasaklayabilecek bir yasa tasarısını oybirliğiyle kabul etti. Yetkililer, uygulamanın 170 milyon ABD’li tarafından kullanıldığını belirterek tasarıyı destekledi. Eğer bu tasarı yasalaşırsa, TikTok’un başı büyük bir sorunla belirlenecek. Çünkü ByteDance, TikTok’un ABD’de kullanılmasını sağlamak için platformun ABD birimini başka bir şirkete satmak zorunda kalacak ve bu satış için 165 günlük bir süreleri bulunacak. Eğer bu süre içinde satış gerçekleşmezse, TikTok’u indirmek mümkün olmayacak.

Yasa tasarısı, ilk aşamasını tamamlamış durumda ve önümüzdeki hafta genel oylamaya sunulacak. Uzmanlar, tasarının oylamada kabul edileceğine inanıyorlar, bu da TikTok’un zorlu bir süreçle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

TikTok, ABD’deki kullanıcı kaybını önlemek için adımlar atmaya başladı. Uygulama, ABD’ye özel bir güncelleme yayınlayarak 18 yaşından büyük tüm kullanıcılara TikTok’un yasaklanma ihtimalini bildiren bir mesaj gönderdi. TikTok yöneticileri, kullanıcıları Kongre’yi aramaya, yetkililerle görüşmeye ve TikTok’un yasaklanmasına karşı çıkma çağrısı yapmaya teşvik ediyor. Kullanıcılar, uygulama üzerinden doğrudan Kongre’nin telefon numarasına ulaşabiliyorlar.

TikTok’un ABD’deki kaderi, önümüzdeki hafta yapılacak oylama ile şekillenecek. Gelecek günlerde yaşanacak gelişmeleri bekleyerek, konunun ne yönde evrileceğini görmeyi umuyoruz.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478