Yandex
e
sv

X Yeni Arayüzü

Yeni-twitter-arayuzu-nasil
avatar

emerev

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir X tasarımcısının paylaştığı görsel X platformunun yeni arayüzü hakkında ciddi bilgiler verdi.

X Yeni Arayüzü Hakkında

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması ve platformu X’e dönüştürmesiyle birlikte, sosyal medya devi üzerinde köklü değişiklikler meydana gelmeye başladı. Bu değişiklikler arasında gelir modeli eklemek, alışverişi mümkün kılmak ve uzun videolar yükleme gibi bir dizi önemli ekleme yer alıyor. Kullanıcıların alıştığı Twitter akışında da, önceki sürümden farklı olarak çeşitli yenilikler dikkat çekiyor.

Elde ettiği bu platformda kaydetme ve abone olma gibi özellikleri içeren akış, geleneksel yapısından uzaklaşarak kullanıcılara yeni bir deneyim sunuyor. Artık akışta paylaşılan içerikler dışında neredeyse hiçbir şey görülemeyecek. Elon Musk’ın 2019’dan bu yana dile getirdiği bu akış türü, nedir ve nasıl çalışır, bir göz atalım.

X’te etkileşimde bulunmak, artık kaydırma yoluyla gerçekleşecek

X’te tasarım uzmanı olarak görev yapan Andrea Conway, potansiyel yeni arayüzün nasıl görüneceğini paylaştı. Fotoğraftan anlaşılacağı üzere, paylaşımların altında beğenme ve yorum yapma gibi geleneksel seçenekler bulunmuyor. Bunların yerine, sağ üst köşede paylaşımın kaç kişi tarafından görüldüğünü ve paylaşımın ne zaman yapıldığını gösteren bilgiler yer alıyor. Kullanıcı adı gibi detaylara ise zaten aşinayız.

Elon Musk, bu özelliği getirmeyi 1 yıldır düşündüğünü ve etkileşimlerin sağa kaydırarak gerçekleştirileceğini paylaştı. Musk’a göre, bir paylaşıma cevap vermek için sağa, beğenmek için sola kaydırmamız gerekiyor. Diğer aksiyonları görmek için ise paylaşıma basılı tutmak gerekiyor.

Ayrıca, bir paylaşımın cevaplarına bakmak için bir kez dokunduğumuzda, alışık olduğumuz arayüz elemanlarının orada kalacağını belirtti. Bu değişiklik, daha temiz ve düzenli bir deneyim sunacak, ancak etkileşim oranını nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Sizin düşünceleriniz nelerdir?

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478