Yandex
e
sv

Bankalar Bitcoin Balinasına Dönüşüyor

Bitcoin
avatar

emerev

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bitcoin’in fiyatı, ABD finans devleri sayesinde tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın.

Grayscale, BlackRock ve Fidelity gibi yatırım firmaları, değişken dijital varlığı satın almak için milyarlarca dolar akıtıyor.

Bitcoin
bitcoin

Son birkaç haftadır bu güçlü kurumlar sözde ‘Bitcoin balinaları’ haline geldi.

Bitcoin’in sistemi nedeniyle yalnızca 21 milyon Bitcoin üretilebilir. 21 milyon sınırı olan bir ürünün ABD li finans kurumları tarafından ilgi görmesi son zamanlarda yükselişinin asıl sebebi olarak gösteriliyor.

Bitcoin şuana kadar 19 milyon adet üretildi.

Aşağıdaki rakamlar doğrudan araştırmalardan ve yayınlanmış bilgilerden elde edilen tahminlerdir ancak Bitcoin’in nasıl dağıtıldığına dair iyi bir genel bakış sunmalıdır. Verilerin güncel tarihi 29 Şubat

Bitcoin’ler sonsuza kadar kayboldu

2,4 milyon bitcoin

Sonsuza kadar kaç Bitcoin’in kaybolduğuna dair tahminler, 3.000.000 – 6.000.000 arasında değişiyor. İnsanlar dijital cüzdanlarının ayrıntılarını unuttukları için Bitcoin’ler kaybolabilir; Bitcoin’de ‘müşteri desteği’ yoktur. Galler’de atılan bir sabit diskte 8.000 bitcoin kaybeden James Howells’e sorun .

Bu kayıp Bitcoin’lerin bir kısmı, dokunulmadan bırakılan, terkedilmiş suç gelirlerinden de gelebilir. Elliptic’teki kripto araştırmacılarına göre 3,15 milyon Bitcoin, 10 yıl veya daha uzun süredir hareketsiz durumda. Bazı analistler (Chainaliz araştırmacıları gibi) beş yıldır hareket ettirilmeyen Bitcoin’in de kaybolabileceğini söylüyor. Yani potansiyel olarak kayıp yığına milyonlarca daha fazla Bitcoin eklenebilir.

Çoğunlukla üzerinde anlaşmaya varılan genel bir tahmin 3,5 milyondur. Ancak bu hareketsiz coinlerin 1,1 milyonunun Bitcoin’in anonim yaratıcısına ait olması muhtemeldir, dolayısıyla bu kısmı denklemin dışında tutabiliriz. Bu nedenle kayıp madeni paralar için ihtiyatlı bir tahmin yaklaşık 2,4 milyon veya tüm bitcoinlerin %11’idir.

Kripto borsaları

2,3 milyon bitcoin

Kripto para borsaları, kripto kullanıcıları için banka gibi hareket ediyor. Dolar veya pound gibi geleneksel paranızı Bitcoin ve diğer dijital jetonlarla değiştirebilirsiniz. K33 araştırmacıları, yaklaşık 2,3 milyon Bitcoin’in müşteriler adına ya da değişken olarak borsalarda tutulduğunu tahmin ediyor. Binance dünyanın en büyük borsasıdır ve yaklaşık 550.000 Bitcoin’e sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bunu Bitfinex (403.000), Coinbase (386.000), Robinhood (146.000) ve OKX (126.000) takip etmektedir. Toplamda borsaların tüm bitcoinlerin yaklaşık %11’ini tuttuğu düşünülüyor.

Coinlerinizi bir borsada bırakmak yanlış sonuçlar doğurabilir; örneğin FTX’in çöküşü müşterilerin coinlerine erişimini engelleyebilir. Bazı Bitcoin acemileri, büyük, giderek daha fazla denetlenen ve yasal olarak uyumlu borsalara güvenmenin, Bitcoin’in düzen karşıtı ahlakına nasıl aykırı olduğu konusunda da tedirgin.

Bilinmeyen balinalar

1. 600. 000 bitcoin

Bitcoin balinası, dijital cüzdanında 10.000’den fazla Bitcoin tutan kişidir. Bitinfocharts web sitesi, en zengin 100 cüzdanın Bitcoin Zengin Listesini tutmak için halka açık blockchain kayıtlarını kullanıyor ve 10.000 veya daha fazla jeton içeren, sahipleri bilinmeyen yaklaşık 80 cüzdan var. Bu cüzdanlardan birine sahip olmak sizi milyarder yapacaktır. Bunlardan bazıları, bu grafiğin başka yerlerinde görünen kişilerin veya kuruluşların cüzdanları olabilir, ancak bir araştırmacı bağlantıyı kurmadıkça veya balinanın kendisi ortaya çıkmadıkça bunu asla bilemeyeceğiz. Esnek bir tahmine göre büyük balinalar tüm bitcoinlerin yaklaşık %8’ini oluşturuyor.

Henüz mayınlı

1. 400. 000 bitcoin

Bitcoin’in icat edilme şekli, yalnızca 21 milyon madeni paranın olabileceği anlamına geliyor. Her madeni paranın dünya çapındaki gönüllü bilgisayarlardan oluşan bir ağ kullanılarak çıkarılması gerekiyor. Genellikle büyük Bitcoin madenciliği şirketlerinin sahip olduğu bu bilgisayarlar, Bitcoin işlemlerinin kaydını kontrol eden ve güvence altına alan yüksek teknolojili muhasebeciler gibi davranır. Yapılan işin karşılığında bilgisayarlar otomatik olarak Bitcoin ile ödüllendiriliyor.

Zamanla, madencilik ödülünün bir parçası olarak verilen madeni para miktarı otomatik olarak azaltılacak ve Nisan ayında tekrar yarıya inecek ve yeni madeni para arzı daha da sıkılacak. Halen çıkarılacak madeni paraların yaklaşık %7’si var ve son Bitcoin’in 2140 yılında yaratılacağı tahmin ediliyor.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in mucidi

1. 100. 000 bitcoin

Bitcoin’in anonim yaratıcısı, ilk kez 2009’da oluşturulan cüzdanlarda tahminen 1,1 milyon bitcoin bulunduruyor. Coinlerin hiçbiri yıllardır taşınmadı ve kimse Satoshi’nin kim olduğunu, hatta Satoshi’nin kim olduğunu bilmiyor. hâlâ hayattalar. Eğer hala hayattalarsa ve tahminler doğruysa bu, Satoshi Nakamoto’yu kabaca dünyanın 22. en zengin insanı yapacaktır. Bu zula tüm bitcoinlerin yaklaşık %5’ini oluşturuyor.

Düzenlemeye tabi yatırım firmaları

933. 000 bitcoin

Ocak ayında ABD mali otoriteleri, denetime tabi yatırım şirketlerinin Spot Bitcoin ETF’leri adı verilen Bitcoin’e bağlı yeni finansal ürünler satmaya başlamasına izin verdi. Şubat ortasında, ETF başlatmak için başvuruda bulunan yatırım devleri binlerce bitcoin satın almaya başladı; hedge fonlarından borsa tüccarlarına kadar herkes, herhangi bir madeni paraya sahip olmak zorunda kalmadan Bitcoin fiyatı üzerine bahis oynamak için ETF satın aldı.

K33 Araştırması’na göre 29 Şubat itibarıyla 933.000 coin tahsis edilmiş veya satın alınmış durumda ve şu anda bu yeni finansal ürünler için kurumlar tarafından tutuluyor. K33 analistleri, en büyük sahibinin dijital para yatırım şirketi olarak başlayan Grayscale olduğunu düşünüyor. Yaklaşık 450.000 Bitcoin olduğu tahmin ediliyor. Diğer devler arasında BlackRock (150.000) ve Fidelity (102.000) yer alıyor.

Çevrimiçi kripto para tutkunlarının çoğu, finansal kuruluşun artan talep yoluyla Bitcoin’in değerini artırması sayesinde kişisel servetlerindeki artışı kutluyor. Ancak bazıları, Bitcoin’in yerini almak üzere icat edildiği geleneksel düzenlenmiş bankacılık sisteminde güç ve zenginliğin birleştirilmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Bu finans devleri şu anda tüm madeni paraların yaklaşık %4,5’ini elinde tutuyor. Satoshi Nakamoto’nun, bankaların Bitcoin varlıklarında onu geçmesi durumunda ne düşüneceği merak konusu.

Kanun yaptırımı

335. 000 bitcoin

Dünyanın dört bir yanındaki polis güçleri düzenli olarak siber suç çetelerini veya yasa dışı pazar yerlerini çökertiyor ve bu süreçte büyük miktarda bitcoin ele geçiriyor. 2020’den bu yana ABD tarafından üç büyük Bitcoin ele geçirmesi gerçekleşti. Bunlar sonunda açık artırmada satılacak, ancak 21.co’nun araştırmasına göre fonlar ilgili kripto cüzdanlarında kaldı ve taşınmadı, yani yaklaşık 200.000 Bitcoin var. büstlerden tutuldu. Arkham İstihbaratı ayrıca, 30.000 jeton daha içeren bir Bitcoin cüzdan adresinin, ABD’nin darknet pazar yeri Silk Road’u ele geçirmesiyle bağlantılı olduğunu tespit etti. İngiltere’nin 2018’deki büyük bir ele geçirme olayından dolayı 61.000 Bitcoin’i elinde tuttuğu düşünülüyor ve Alman polisinin yakın zamanda gerçekleşen bir operasyondan kalan 50.000 Bitcoin’i hâlâ elinde tuttuğu düşünülüyor .

MicroStrategy, yazılım şirketi

193. 000 bitcoin

Bitcoin’e inananlar, sosyal medyadaki görüntülerde genellikle lazer gözlere sahip olarak tasvir ediliyor ve hiçbiri yazılım girişimcisi Michael Saylor’ınkinden daha parlak yanmıyor. 2020 yılında kurumsal yazılım şirketini mümkün olduğu kadar çok Bitcoin satın almaya ikna etti ve her satın alımını, kripto hayranları arasında her zaman viral olan bir Tweetle kutluyor. MicroStrategy ve bağlı kuruluşları şu anda yaklaşık 193.000 Bitcoin’e sahip ve dijital paraların en büyük tek kuruluş sahibi.

Block One, kripto yazılım şirketi

140. 000 bitcoin

2020 yılında, kripto yazılımı üreticileri Block One’ın CEO’su, şirketinin 140.000 dolarlık ilk satın alımın ardından bitcoin satın almaya devam ettiğini tweetledi. Yani gerçek rakamın çok daha yüksek olması muhtemel. 

Mt Gox, hack sırasında kaybedilen paralar

82. 000 bitcoin

Dünyanın ilk büyük kripto borsası Mt Gox, felaketle sonuçlanan hacklemeler ve aksilikler karşısında 2011’de yaklaşık 850.000 bitcoin kaybetti. Bununla ilgili bir kitabın yazarı Mark Hunter, madeni paralara ne olduğu konusunda hala kafa karışıklığının olduğunu söylüyor. ancak çoğunluğunun hırsızlar tarafından serbest piyasaya satıldığı varsayılıyor.

Ancak 80.000 Bitcoin, ‘1Feex’ ile başlayan ve artık ünlü olan bir kripto cüzdan adresinde dokunulmadan duruyor. Bu zula muhtemelen hiçbir zaman kurtarılmayacak veya taşınmayacaktır. Kaos sırasında 2.600 Bitcoin daha kazara ve geri dönülemez şekilde yok edildi. Saldırılarda birikimlerini kaybeden müşterilerin bir kısmı, kurtarılan paralardan bir kısmını geri almaya başladı.

Winklevoss Twins, yatırımcılar

70. 000 bitcoin

Kripto girişimcisi kardeşlerin şu anda kaç Bitcoin’e sahip olduğu kesin olarak bilinmiyor, ancak 2017’de New York Times’a yapılan bir röportajda ikizler, ellerinde yaklaşık 70.000 Bitcoin olduğunu ortaya çıkardı ve hiç satmadıklarını söyledi.

Tether, kripto para şirketi

67. 000 bitcoin

Tether, stabil bir para olarak bilinen kendi kripto para birimidir, ancak arkasındaki şirket yıllardır rezervlerinin bir parçası olarak bitcoin satın alıyor. Sektör gözlemcileri , Ocak ayında yayınlanan bir denetimin, şirketin eşdeğer dolar tutarında Bitcoin’e sahip olduğunu söylemesinin ardından firmanın yaklaşık 67.000 Bitcoin’e sahip olduğunu tahmin ediyor .

Halka açık Bitcoin madencileri

40. 000 bitcoin

Bitcoin madenciliği şirketleri güçlü bilgisayarlarla dolu depolar işletiyor ve halka açık işlem blok zincirini güncel tutmak için hızla çalışıyorlar. Yapılan işin karşılığında Bitcoin sistemi, madencilik adı verilen bir süreçte otomatik olarak onlara bitcoin ödüllendiriyor. Bitcoin madenciliği, bilgisayarları çalıştırmanın ve onları serin tutmanın çevresel maliyeti nedeniyle tartışmalıdır. Bitcoin için başarılı bir şekilde madencilik yapmak zamanla zorlaştı, bu nedenle büyük şirketler dünya çapında Bitcoin madencilik havuzunun aslan payını oluşturuyor.

Birçoğu halka açık değil ancak K33’ün araştırmasına göre halka açık en büyük 8 Bitcoin’in elinde yaklaşık 40.000 Bitcoin bulunuyor. En büyüğü Maraton (16.000), Hut8 (9.000) ve RIOT’tur (7.600).

Tim Draper, yatırımcı

30. 000 bitcoin

ABD’li risk sermayedarı yatırımcısı Tim Draper, 2014 yılında polis tarafından İpek Yolu’ndan ele geçirilen ve ABD hükümeti tarafından açık artırmaya çıkarılan 30.000 Bitcoin’i satın alarak manşetlere çıktı. O zamanlar madeni paralar ona 17 milyon dolara mal olmuştu. Şu anda ne kadar kripto paraya sahip olduğunu açıklamasa da, 2022’de kripto web sitesi Protos’a hiç satmadığını ve hala bitcoin satın aldığını söyledi, bu nedenle holdinginin önemli ölçüde arttığını varsayabiliriz.

Michael Saylor

18. 000 bitcoin

Microstrategy’nin kurucusu Ekim 2020’de kişisel olarak 17.700 Bitcoin’e sahip olduğunu tweetledi. Şu ana kadar daha fazla olması muhtemeldir.

Tesla, şirket

9. 700 bitcoin

Tesla’nın 2023’ün sonundaki üç aylık kazancında, Bitcoin varlıklarıyla ilgili mali durumlarında herhangi bir değişiklikten bahsedilmedi. Dolayısıyla şirketin hala 9.700’den fazla Bitcoin’e sahip olduğunu varsayabiliriz. Elon Musk’un şirketi 2021’de 40.000’den fazla koin satın aldı ancak çoğunluğunu son yıllarda sattı.

Blok, ödemeler ve kripto teknoloji şirketi

8. 000 bitcoin

Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey liderliğindeki ödeme şirketi Block, uzun süredir kripto destekçisi. En son kazanç raporunda yatırım amaçlı yaklaşık 8.038 Bitcoin bulunduğunu söyledi.

Peter Thiel, yatırımcı

3. 600 bitcoin

Milyarder yatırımcının ne kadar Bitcoin’e sahip olduğu tam olarak bilinmiyor ancak şirketi 2023’te Bitcoin satın almaya başladı ve şu ana kadar toplamda 100 milyon dolar harcadı.

El Salvador, ülke

2. 800 bitcoin

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin sevdalısı başkanı, 2021 yılında ülkesi için tartışmalı bir yatırım planının parçası olarak kamu parasıyla Bitcoin satın almaya başladı. Buradaki bitcoin sayısı, bir web sitesi işleten Hollandalı araştırmacı Elias’ın tweet’lerinden toplanmıştır. portföyü takip etmek . Tam olarak kaç adet coinin satın alındığı veya hangi değerde olduğu konusunda kamuya açık kayıtlar tutulmuyor.

İnsanlar

Halkın elinde ne kadar Bitcoin bulunduğunu gösteren bir rakam, geriye kalan 10,5 milyon Bitcoin. Yukarıda bildiğimiz tüm parçaları çıkardığınızda bu, bugün var olan tüm bitcoinlerin yaklaşık %50’sidir. Çoğunun da insanlara ait olması nedeniyle borsaların elindeki kripto paraları hesaba kattığınızda bu sayı daha yüksek olacaktır. Ancak kaybedilen koin sayısı daha yüksekse ya da Bitcoin balinalarının üzerinde oturduğu koin miktarı bildiğimizden daha fazlaysa bu oran daha düşük olabilir.

Kimse kaç kişinin Bitcoin’e sahip olduğunu kesin olarak bilmiyor ancak kripto teknoloji şirketi River, Bitcoin’in Haziran 2023 itibarıyla 81,7 milyon kullanıcıya , yani küresel nüfusun %1’ine sahip olduğunu tahmin ediyor.

İlginç bir şekilde araştırmalar, Bitcoin değerindeki son artışın bireysel perakende yatırımcıların bitcoin satın alması nedeniyle gelmediğini öne sürüyor. IntoTheBlock’taki analistler, büyük bankalar gibi Bitcoin balinalarının fiyatı ve talebi artırdığını , sıradan insanların bu eşler arası dijital paraya yönelmesinde bir artış olmadığını söylüyor.

Yıllar önce insanların evini, arabasını satarak satın aldıkları bitcoin çok sayıda intihar vakasına sebebiyet vermişti. Şimdi tekrar yükseliş yaşayan Bitcoin’in tekrar büyük bir düşüş yaşama ihtimalini göz önünde bulundurmak ve bilgi sahibi olmadan yatırım yapmamak gerekiyor.

Benim de bu konuda her zaman söylediğim gibi “Kenarda kaybetmekten zarar görmeyeceğiniz bir birikiminiz yoksa bitcoin borsasına girmeyin“.

Peki siz Bitcoin’deki bu yükseliş için ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://www.bbc.com/news/technology-68434579

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478